Description
Product Details
AT160 – High Specifiction Polycoated Cloth Tape
AT160 is a polythene extruded matt cloth tape with a waterproof finish coated with an aggressive pressure sensitive adhesive.
Polycoated waterproof cloth tape
Very good long term resistance to outdoor exposure
Very strong
Conformable to awkward shapes
Good abrasion and puncture resistance
Writable surface
Non-corrosive adhesive
Matt finish
Very good long term resistance to outdoor exposure
Very strong
Conformable to awkward shapes
Good abrasion and puncture resistance
Writable surface
Non-corrosive adhesive
Matt finish
Applications
Book binding
Colour coding, sealing ammunition cases and emergency repair tape for armed forces
Splicing and joining during manufacturing processes
Protection of turbine blades during refurbishment
Joining heavy duty polyethylene sheeting and wall boards
Stone chip protection (AML)
Colour coding, sealing ammunition cases and emergency repair tape for armed forces
Splicing and joining during manufacturing processes
Protection of turbine blades during refurbishment
Joining heavy duty polyethylene sheeting and wall boards
Stone chip protection (AML)
Standards
Conforms to DEF STAN 81-25/4
Specifications
| Colour | Black |
|---|---|
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 15mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Fabric |
| Thickness | 0.33mm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 3.5 N/cm |
| Elongation at Break | 8% |
| Tensile Strength | 85N/cm |
| Finish | Matt |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Model Number | AT160 |






Giovanni –
Very satisfied with the purchase. Perfect job, thanks.
isabella_it –
Very satisfied, better than expected.
Amelie –
The quality pleasantly surprised me. No unpleasant smell, which I really appreciate.
antonia88 –
Not too big, not too small, perfect. Very effective; I noticed a change in just one week. The quality surprised me in a good way. The quality pleasantly surprised me.
Yann D. –
Very easy to set up.
sarah_sun –
Been using it for 2 weeks and already see results! Great product, worth every cent.
Matteo –
Good customer service. Fast shipping and good quality.
Caroline D. –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Easy to use, without making a mess. Great product, worth every cent. Very effective; I noticed a change in just one week.
Theresa –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Better than anything I’ve tried so far. Not too big, not too small, perfect. Surprisingly good quality for the price.
Nicole J. –
No unpleasant smell, which I really appreciate.
Laurent N. –
Very happy with the purchase, works great. Better quality than I expected.