Description
Product Details
AT160 – High Specifiction Polycoated Cloth Tape
AT160 is a polythene extruded matt cloth tape with a waterproof finish coated with an aggressive pressure sensitive adhesive.
Polycoated waterproof cloth tape
Very good long term resistance to outdoor exposure
Very strong
Conformable to awkward shapes
Good abrasion and puncture resistance
Writable surface
Non-corrosive adhesive
Matt finish
Very good long term resistance to outdoor exposure
Very strong
Conformable to awkward shapes
Good abrasion and puncture resistance
Writable surface
Non-corrosive adhesive
Matt finish
Applications
Book binding
Colour coding, sealing ammunition cases and emergency repair tape for armed forces
Splicing and joining during manufacturing processes
Protection of turbine blades during refurbishment
Joining heavy duty polyethylene sheeting and wall boards
Stone chip protection (AML)
Colour coding, sealing ammunition cases and emergency repair tape for armed forces
Splicing and joining during manufacturing processes
Protection of turbine blades during refurbishment
Joining heavy duty polyethylene sheeting and wall boards
Stone chip protection (AML)
Standards
Conforms to DEF STAN 81-25/4
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | Black |
| Width | 12mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Fabric |
| Thickness | 0.33mm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 3.5 N/cm |
| Elongation at Break | 8% |
| Tensile Strength | 85N/cm |
| Finish | Matt |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Model Number | AT160 |






Ilaria X. –
This solved my problem completely! The quality surprised me in a good way. Easy to use, without making a mess.
Johanna –
I was skeptical, but now I order regularly.
sarah_paris –
Very effective, I noticed a change in just a week. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. I was skeptical, but now I order regularly. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
Savannah –
Very effective; I noticed a change in just one week.
moritz_s –
Delivers what it promises. Exactly what I needed. Fast shipping and good quality. Delivered earlier than expected.
Emma –
Looks even nicer in person. Very fast delivery, thank you.
Louis F. –
Very functional.
Isaac Y. –
No complaints. Excellent quality. Great value for money.
maximilian88 –
Exactly as in the pictures. Price matches the quality.
hugo_fr –
Very easy to use. Simple to install. Well made and durable. Product as expected.
julien88 –
No reason to complain. Everything perfect, thank you. Works great.
claudio_it –
Everything perfect and fast. Very easy to set up. Arrived right away, excellent service.