Description
Product Details
AT160 – High Specifiction Polycoated Cloth Tape
AT160 is a polythene extruded matt cloth tape with a waterproof finish coated with an aggressive pressure sensitive adhesive.
Polycoated waterproof cloth tape
Very good long term resistance to outdoor exposure
Very strong
Conformable to awkward shapes
Good abrasion and puncture resistance
Writable surface
Non-corrosive adhesive
Matt finish
Very good long term resistance to outdoor exposure
Very strong
Conformable to awkward shapes
Good abrasion and puncture resistance
Writable surface
Non-corrosive adhesive
Matt finish
Applications
Book binding
Colour coding, sealing ammunition cases and emergency repair tape for armed forces
Splicing and joining during manufacturing processes
Protection of turbine blades during refurbishment
Joining heavy duty polyethylene sheeting and wall boards
Stone chip protection (AML)
Colour coding, sealing ammunition cases and emergency repair tape for armed forces
Splicing and joining during manufacturing processes
Protection of turbine blades during refurbishment
Joining heavy duty polyethylene sheeting and wall boards
Stone chip protection (AML)
Standards
Conforms to DEF STAN 81-25/4
Approvals
DEF STAN 81-25/2
Specifications
| Colour | White |
|---|---|
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Fabric |
| Thickness | 0.33mm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 3.5 N/cm |
| Elongation at Break | 8% |
| Tensile Strength | 85N/cm |
| Finish | Matt |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Trade Name | AT160 |
| Model Number | AT160 |






Rafael L. –
Fast shipping, great service. Perfect from start to finish. Fast and secure delivery.
Emma O. –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results!
Matteo P. –
Perfect for what I needed. Solid product, would buy again.
oliver_x –
Great purchase. Arrived without any defect. Excellent packaging.
maja.bln –
Not too big, not too small, just right. Very fast delivery, thank you.
Rosa B. –
Easy to use, without making a mess.
ludovica89 –
Feels nice to use at home. No unpleasant smell, which I really appreciate. Very effective; I noticed a change in just one week. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.