Description
Product Details
Silcoset 152 Slicone Adhesive Sealant Paste
Silcoset 152 is a ready-to-use adhesive sealant paste that cures on exposure to air to a resilient silicone elastomer.
1 component RTV silicone adhesive sealant paste
Flexibility from -60°C to +300°C
Good electrical insulation
Resistance to ageing, weathering, ozone and corona
Resistance to oxidation and many oils, chemicals and solvents
Excellent bonding to a wide range of substrates
Flexibility from -60°C to +300°C
Good electrical insulation
Resistance to ageing, weathering, ozone and corona
Resistance to oxidation and many oils, chemicals and solvents
Excellent bonding to a wide range of substrates
Silicone Compounds – ACC
Specifications
| Sealant Type | Silicone Sealant |
|---|---|
| Colour | White |
| Application | Industrial |
| Package Size | 75 ml |
| Package Type | Tube |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
| Food Processing Safe | No |
| Maximum Operating Temperature | +300°C |
| Chemical Type | Silicone Elastomer |
| Physical Properties | High Temperature and Low Humidity, Tack-Free |
| Cure Time | 7 (3 mm) h |
| Product Form | Paste |
| Tensile Strength | 231N/cm |
| Operating Temperature Range | -60 → +300 °C |
| Hardness | 40 (IRHD) |
| Specific Gravity | 1.08 |
| Odour | Odourless |
| Special Features | Chemicals and Solvents, Excellent Bonding to a Wide Range of Substrate, Good Electrical Insulation, Ozone and Corona, Resistance to Ageing, Resistance to Oxidation and Many Oils, Weathering |
| Elongation | 240% |






Clément X. –
Product as expected. Very functional. Satisfied with the quality. Everything perfect and fast.
Caroline E. –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier. Very effective; noticed a change after just one week. The quality pleasantly surprised me. Easy to use, without making a mess.
julian88 –
Very good build quality. Fast and secure delivery. Everything went smoothly.
simon88 –
Great service, thank you. No complaints so far.
marlene88 –
Very satisfied, better than expected. This solved my problem completely! Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
Pierre J. –
Fast and courteous service. Perfect job, thanks. Delivers what it promises.
joshua99 –
Great customer support. Fits perfectly. Everything excellent.
lotta_ma –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Surprisingly good quality for the price.
Florian K. –
Everything OK. Arrived on time.
fabian_s –
Exactly what I was looking for. Very practical and easy to use. Fits perfectly. Everything OK.
isaac_s –
Well made and durable. Product arrived well packaged. Exactly as described.