Description
Product Details
Silcoset 153 Slicone Adhesive Sealant Paste
Silcoset 153 is a ready-to-use adhesive sealant paste that cures on exposure to air to a resilient silicone elastomer.
1 component RTV silicone adhesive sealant paste
Flexibility from -60°C to +225°C
Good electrical insulation
Resistance to ageing, weathering, ozone and corona
Resistance to oxidation and many oils, chemicals and solvents
Excellent bonding to a wide range of substrates
Flexibility from -60°C to +225°C
Good electrical insulation
Resistance to ageing, weathering, ozone and corona
Resistance to oxidation and many oils, chemicals and solvents
Excellent bonding to a wide range of substrates
Silicone Compounds – ACC
Specifications
| Sealant Type | Silicone Sealant |
|---|---|
| Colour | Translucent |
| Application | Industrial |
| Package Size | 310 ml |
| Package Type | Cartridge |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
| Food Processing Safe | No |
| Maximum Operating Temperature | +250°C |
| Chemical Type | Silicone Elastomer |
| Physical Properties | High Temperature and Low Humidity, Tack-Free |
| Cure Time | 7 (3 mm) h |
| Product Form | Paste |
| Tensile Strength | 2.32MPa |
| Specific Gravity | 1.05 |
| Odour | Odourless |
| Hardness | 39 (IRHD) |
| Operating Temperature Range | -60 → +250 °C |
| Elongation | 280% |
| Special Features | Chemicals and Solvents, Excellent Bonding to a Wide Range of Substrate, Good Electrical Insulation, Ozone and Corona, Resistance to Ageing, Resistance to Oxidation and Many Oils, Weathering |






zoe_love –
I noticed a difference after a short time!
valeria88 –
I noticed the difference right away! A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
hannah_91 –
Feels nice to use at home.
Gabriele –
Would buy again. Very durable. Excellent product. Good build quality and reliable.
Cédric –
Fits perfectly. No complaints. Very good build quality.
logan23 –
Very good experience. Exactly as described.
Tristan –
Practical and functional.
Paola F. –
Perfect for my needs; I’m very satisfied. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
luke_star –
Everything works perfectly so far. Fast shipping and good quality. Well packaged and secure. Great value for money.
jannis88 –
Excellent service.