Description
Product Details
AS1745T – High Strength, High Temperature Silicone Adhesive Paste
High strength, high temperature, adhesive paste
1 Part neutral self levelling adhesive sealant
Adhesion to many substrates
Contains UV trace for easy detection
Assembly of electrical and electronic equipment
Sealing and bonding of corrosion sensitive devices
Shallow encapsulation of small circuits and connectors
Meets the physical and chemical requirements of MIL A-46146B
UL94HB approval at 1.5 mm thickness file No. E334038
1 Part neutral self levelling adhesive sealant
Adhesion to many substrates
Contains UV trace for easy detection
Assembly of electrical and electronic equipment
Sealing and bonding of corrosion sensitive devices
Shallow encapsulation of small circuits and connectors
Meets the physical and chemical requirements of MIL A-46146B
UL94HB approval at 1.5 mm thickness file No. E334038
Silicone Compounds – ACC
Specifications
| Colour | Translucent |
|---|---|
| Sealant Type | Silicone Sealant |
| Application | Atmospheric Moisture, Corrosion Sensitive Devices, Electrical & Electronic Applications, Small Circuits and Connectors |
| Package Size | 310 ml |
| Package Type | Cartridge |
| Minimum Operating Temperature | -62°C |
| Maximum Operating Temperature | +200°C |
| Food Processing Safe | No |
| Chemical Type | Alkoxy, Silicone Elastomer |
| Physical Properties | High Strength, High Temperature Adhesive Paste, Non-Corrosive, Tack-Free |
| Cure Time | 72 (3 mm) h |
| Product Form | Paste |
| Tensile Strength | 775N/cm |
| Operating Temperature Range | -62 → +200 °C |
| Special Features | Adhesion to Many Substrate, High Temperature Resistance, Non Corrosive |
| Elongation | 830% |
| Specific Gravity | 1.16 |
| Dielectric Strength | 18kV/mm |
| Hardness | 35 Shore A |






gabriel_fr –
Practical and useful.
chris_77 –
Great value for money. Product arrived well packaged.
Marie –
Not too big, not too small, perfect. I’ve been using it for 2 weeks and already see results!
lea_sonne –
I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Great product, worth every cent.
Olivier J. –
Well-made product. Arrived as promised. Very good build quality. Simple to install.
andrew88 –
Fast shipping and good quality. Perfectly as described. As expected, top-notch.
Oliver –
Arrived right away, excellent service. Really good value for money. Perfectly as described. Delivers what it promises.
maelys88 –
Better than anything I’ve tried so far. Very effective, I noticed a change in just a week. Very satisfied, better than expected. It completely solved my problem!
Fabio –
Well made and durable. Durable product.
Marie –
I noticed the difference right away!
luis88 –
Fast and courteous service. Fast shipping, perfect product. Practical and functional. Robust and well-made.