Description
Product Details
ACC Silicones Silicone Encapsulant Twin Pack Sachet
The ACC Silicones 250g silicone encapsulant twin pack sachet is a two-component, addition-cure, thermally conductive silicone elastomer system. This fully cured elastomer offers good protection against shock, vibration and environmental contamination. The twin pack sachet provides fast, clean mixing without the need to weigh or measure the A/B components or use external mixing equipment. It is specially designed for electronic assembly potting applications.
Features and Benefits
Two colours assist mixing
Moderately low viscosity
Long pot life
Fast cure at elevated temperature
Thermally conductive rubber
Non-corrosive
Easily repaired
Cure time is 24 hours
Thermal conductivity is 0.68W/mK
Hardness is 32 shore A
Operating temperature ranges between -55⁰C and 260⁰C
Moderately low viscosity
Long pot life
Fast cure at elevated temperature
Thermally conductive rubber
Non-corrosive
Easily repaired
Cure time is 24 hours
Thermal conductivity is 0.68W/mK
Hardness is 32 shore A
Operating temperature ranges between -55⁰C and 260⁰C
Certifications
UL 94 approved
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Trade Name | QSil 553 |
|---|---|
| Product Material | Silicone |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 250 g |
| Special Properties | Thermal Conductivity |
| Cure Time | 24 h |
| Hardness | 32 Shore A |
| Thermal Conductivity | 0.68W/mK |
| Colour | Grey |
| Maximum Operating Temperature | +260°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Operating Temperature Range | -55 → +260 °C |






elena_bella –
The quality pleasantly surprised me. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. A friend recommended it and I’m so glad I ordered.
evelyn_sky –
Perfect for my needs; I’m very satisfied.
Jacob E. –
Perfect from start to finish.
Lucy –
No unpleasant smell; I really like that. Great product, worth every cent.
pauline_88 –
Great product, worth every cent. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
massimo_it –
Very durable. Practical and useful. Really good value for money. Fast shipping and good quality.
Mara Y. –
Surprisingly good quality for the price.