Description
Product Details
AS1802 Thermally Conduct Silicone Adhesive
AS1802 is a 1-component silicone rubber which vulcanizes at room temperature (RTV). It cures with the humidity to a resistant silicone rubber.
Non corrosive
Fast skinning
Low linear shrinkage
Full cure after less than 24 hours
Excellent thermal conductivity
Excellent primerless adhesion to many substrates
Meets UL94V0 requirements
Fast skinning
Low linear shrinkage
Full cure after less than 24 hours
Excellent thermal conductivity
Excellent primerless adhesion to many substrates
Meets UL94V0 requirements
Silicone Compounds – ACC
Specifications
| Sealant Type | Silicone Sealant |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Application | Sealing |
| Package Size | 310 ml |
| Package Type | Cartridge |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Maximum Operating Temperature | +220°C |
| Food Processing Safe | No |
| Chemical Type | Elastomer |
| Physical Properties | Low Linear Shrinkage, Non-Corrosive, Tack-Free |
| Cure Time | <8 (3 mm) h |
| Product Form | Paste |
| Operating Temperature Range | -50 → +220 °C |
| Tensile Strength | 390N/cm |
| Chemical Composition | Acetone |
| Special Features | Excellent Thermal Conductivity, Fast Skinning, Low Linear Shrinkage, Non Corrosive |
| Hardness | 67 Shore A |
| Specific Gravity | 2.11 |
| Dielectric Strength | 20kV/mm |
| Elongation | 103% |






savannah89 –
Better than anything I’ve tried before. The quality surprised me in a good way.
Laurent U. –
Good fit and quality. Great value for money. Practical and functional. Recommended.
Anna –
Better than anything I’ve tried before. I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Pleasant to use at home. Easy to use, no mess at all.
Simona X. –
Surprisingly good quality for the price. Pleasant to use at home. A friend recommended it and I’m so glad I ordered.
Hazel J. –
Surprisingly good quality for the price. Perfect for my needs; I’m very satisfied. Not too big, not too small, perfect.
Daniela T. –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Better than anything I’ve tried so far.
Charlotte –
Solved my problem completely! Surprisingly good quality for the price. Not too big, not too small, just perfect.
Mia –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
Anthony –
Fast delivery, good workmanship. Perfect for what I needed. Good quality at a fair price.
sophia88 –
The quality surprised me in a good way. Very fast delivery, thank you.
angelo88 –
Very happy with the purchase, works great. Very practical. Product as expected.
raffaele88 –
Well made and durable.
harper23 –
Really noticed a difference after using it!
Ellie U. –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Not too big, not too small, just perfect. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Pleasant to use at home.