Description
Product Details
3M™ Scotch-Weld™ Acrylic Adhesive DP8405NS
This DP8405NS adhesive from 3M™ is a high-performing, durable two-part acrylic adhesive which provides structural strength in minutes.
The toughened adhesive offers improved adhesion to many metals and plastics, including slightly oily surfaces.
Features & Benefits
Good shear and high peel strength
Toughened adhesive proving structural strength in minutes
Glass beads control the bond line thickness
Cure speed can be increased by applying heat
Toughened adhesive proving structural strength in minutes
Glass beads control the bond line thickness
Cure speed can be increased by applying heat
Applications
Metal
Wood
Plastic
Aesthetics
Design Solutions
Oily surfaces
Plastic and composites
Metalworking applications
Wood
Plastic
Aesthetics
Design Solutions
Oily surfaces
Plastic and composites
Metalworking applications
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. With a huge range of versatile and specialist tapes, 3M support dozens of industries and applications, from heavy-duty construction to DIY around the home. Whatever your needs, 3M supplies an adhesive solution that won’t let you down.
3M Adhesive, 24 Hours Full Cure Time, Dual Cartridge – Scotch-Weld Series – 62285614459
Build a strong bond between your metal and plastic workpieces with this quick-setting Scotch-Weld acrylic adhesive from 3M. It has a work life of around five minutes, giving you time to arrange your surfaces. After that, you get handling strength in about 14 minutes and a full cure time of 24 hours, which can be shortened by applying heat. As the glue contains glass beads, you stay in control of the bond line thickness to minimise waste and achieve a neat job.
Features & Benefits
• Shear strength of 4100lbf/in² at +22°C for a robust connection
• Versatile product is suitable for both indoor and outdoor use
• Green colour makes it easy to see what you’re working with
• Versatile product is suitable for both indoor and outdoor use
• Green colour makes it easy to see what you’re working with
Applications
• Construction sites
• DIY projects
• Signmaking
• DIY projects
• Signmaking
Does this adhesive work with oily metal surfaces?
Yes, it works not only with oily metals but also painted, coated and bare ones, with minimal surface prep required.
Specifications
| Adhesive Type | Acrylic Adhesive |
|---|---|
| Trade Name | Scotch-Weld DP8405 |
| Application | Aesthetics, Design Solutions, Ease of Assembly, Impact & Shock Absorption, Increased Production Throughput, Lightweighting, Noise, Vibration and Harshness Control NVH, Water Intrusion |
| Material Compatibility | ABS, Acrylic, Ceramic, Glass, Hardboard, High Performance Nylon, Metal, PVC, Wood |
| Colour | Green |
| Acrylic Type | Acrylic |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 45 ml |
| Cure Time | 27 h |
| Shear Strength | 4100 lbf/in² @ 22 °C |
| Viscosity Measurement | 70000cP/s |
| Viscosity Description | Non-Sag |
| Special Features | Metalworking Applications, Bonding Plastics and Composites, Bonding Oily Surfaces |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| Setting Time | 14min |
| Operating Temperature Range | -40 → +90 °C |
| Odour | High |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |






chris_77 –
Impeccable quality. Excellent quality. Packaging was excellent.
Lina D. –
Super fast delivery, thank you. Very effective; noticed a change after just one week. Easy to use, without making a mess.
Zoé K. –
I noticed the difference right away! Very satisfied, better than expected.
emilia88 –
I was skeptical, but now I’ll order regularly. Great product, worth every cent. I was skeptical, but now I order regularly.
claudio_it –
No reason to complain. Feels durable and well built. Well packaged and delivered quickly. 100% recommended.
louise88 –
Really noticed a difference after using it! I noticed the difference right away! I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
Ginevra F. –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Very satisfied, it’s even better than I expected. Not too big, not too small, perfect.
marlene88 –
Pleasant to use at home. Very satisfied, better than expected. Super fast delivery, thank you. Looks even nicer in real life.
Simone W. –
Feels durable and well built. Everything OK.
Jacob I. –
Great customer support. Product as expected. Very satisfactory.
Marco Z. –
Very fast shipping. Works just as advertised. No issues at all so far.
luisa_rose –
No unpleasant smell; I really like that.