Description
Product Details
The 3M Scotch 9545N Impregnated Cloth Tape consists of heavy-duty PVC coated cloth backing with a rubber adhesive on one side. The coating allows marking with pens and pencils. The natural rubber based adhesive ensures high tack for a variety of surfaces combined with clean removal without residue. This flexible adhesive tape is water-repellent and receptive to marker pens. The tape can be used for colour coding and marking, in permanent or temporarily applications.
Can easily be torn by hand
Excellent durability and conformability
Ideal for wrapping and bundling of cables
Excellent durability and conformability
Ideal for wrapping and bundling of cables
Specifications
| Colour | Green |
|---|---|
| Tape Type | Adhesive Tape |
| Width | 19mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | PVC |
| Thickness | 0.3mm |
| Trade Name | Scotch |
| Model Number | 9545N |






Andrew W. –
Very practical. As expected, top-notch.
chloe_23 –
Looks even nicer in real life. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
yann_fr –
Excellent packaging. Fast shipping and good quality. Really good value for money.
Sophia N. –
Looks even nicer in real life. Feels nice to use at home.
paola89 –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. No unpleasant smell, which I really appreciate.
Greta –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Very effective; noticed a change after just one week. Surprisingly good quality for the price. Very effective, I noticed a change in just a week.