Description
Product Details
3M™ Glass Cloth Electrical Tape 79
Used for banding and strapping applications up to 150(deg) C, 3M™ Glass Cloth Tape 79 provides insulation and solvent-resistant protection for use as coil cover, anchor, banding and core, layer and crossover insulation. Edge-tear resistant and conformable. This tape can also be imprinted.
Electrically insulates and provides mechanical protection at temperatures to 150°C
Used for banding and strapping applications
For use as a coil cover, anchor, banding and core, layer and crossover insulation
Edge-tear resistant and conformable
Printable
UL Recognised
What are the types of backing materials for cloth tapes?
Fabric/cloth such as cotton is used to improve the tensile strength, heat resistance and electrical resistance. Woven fibres are stronger than non-woven.
Glass/Fiberglass are reinforced with glass or fibreglass particles. This enhances the heat resistance.
Plastic/Polymer is protected by a liner in the form of a tape, film or laminate.
PET/Polyester have a high resistance to solvents and age well.
What is the difference between duct tape, gaffer tape and cloth-backed tape?
Why choose 3M?
3M™ Glass Cloth Electrical Tape 79, MC7, 30mm x 55m
Used for banding and strapping applications up to 150(deg) C, 3M™ Glass Cloth Tape 79 provides insulation and solvent-resistant protection for use as coil cover, anchor, banding and core, layer and crossover insulation. Edge-tear resistant and conformable, this tape can be imprinted.
Features and Benefits
Features and Benefits
• Electrically insulates and provides mechanical protection at temperatures to 150°C
• Used for banding and strapping applications
• For use as a coil cover, anchor, banding and core, layer and crossover insulation
• Edge-tear resistant and conformable
• Printable
• UL Recognised
Applications
FAQ’s
What is the shelf life of this tape?
Why choose 3M?
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | White |
| Width | 30mm |
| Length | 55m |
| Backing Material | Glass Cloth |
| Thickness | 0.17mm |
| Adhesion Strength | 3.3 N/cm |
| Elongation at Break | 5% |
| Tensile Strength | 262N/cm |
| Finish | Glass |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Model Number | Scotch 79 |






matteo_it –
Feels durable and well built.
marvin88 –
Everything as expected. Exactly what I needed. Everything in order.
florian_s –
Super practical. Perfect, nothing to say. Well packaged and secure. Recommended.
Aria N. –
Excellent product, worth every cent. Really noticed a difference after using it! I was skeptical, but now I order regularly.
felix_x –
Solid build quality. Clear recommendation.
Felix –
Punctual service. Durable product. Reliable and stable.
Océane –
I was skeptical, but now I order regularly. Very satisfied, better than I expected. Super fast delivery, thank you.
henry_sun –
Very fast shipping. 100% recommended. Practical and functional.
Salvatore –
Everything OK. Very practical.
Enrico –
Simple and convenient.