Description
Product Details
The 3M Single-sided acrylic sealing tape with viscoelastic adhesive has extremely high adhesion, flexibility and adaptability. It withstands high temperature, weather and UV resistance. It is used for sealing applications and repairs on high-energy materials such as metals, painted surfaces, lacquered wood, glass, ceramics and many plastics, indoor and outdoor use.
Good solvent resistance
Paintable
Waterproof
Paintable
Waterproof
Specifications
| Tape Type | Adhesive Tape |
|---|---|
| Colour | Translucent |
| Width | 25mm |
| Length | 16.5m |
| Backing Material | Acrylic |
| Thickness | 2mm |
| Trade Name | Scotch |
| Model Number | 4412N |






Philipp –
Very fast shipping. Practical and useful. Very satisfied with the purchase. Good fit and quality.
Margaux –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
Simona Q. –
Great product, worth every cent. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
Mia –
Perfect for my needs; I’m very satisfied.
bianca88 –
Easy to use, without making a mess.
Paola B. –
Not too big, not too small, just right. No unpleasant smell, which I really appreciate. Not too big, not too small, just perfect.
Alexander Q. –
Everything excellent.