Description
Product Details
3M™ Scotch™ Glass Cloth Electrical Tape 27
Features and Benefits
Designed to operate in 600-volt dry applications requiring high mechanical strength and resistance to high temperatures
The adhesive is specially designed and prepared to provide corrosion protection
Edge-tear resistant, conformable, and abrasion-resistant
For use as a coil cover, anchor, banding and core, layer and crossover insulation
Printable
UL Recognized
Applications
FAQ’s
What is the shelf life of this tape?
The very common and versatile duct tape and gaffa tapes are both types of cloth-backed tape, though they are different in their adhesive and type of backing. Gaffer tape, for example, is a fabric material that is heat resistant and non-reflective with an adhesive that does not leave marks when removed from the surface, and so is suited to temporary applications. As such, it is ideal for theatre and studio applications where subtly, versatility and reliability are needed. Duct tape is a broad term that includes many different steps of material and adhesive, but are typically characterized by a polyethylene film and a rubber-based adhesive. It’s strength, cohesion and ability to tear easily means it is suitable for a number of applications where permanence is required.
What are the types of backing materials for cloth tapes?
Fabric/cloth such as cotton is used to improve the tensile strength, heat resistance and electrical resistance. Woven fibres are stronger than non-woven.
Glass/Fiberglass are reinforced with glass or fibreglass particles. This enhances the heat resistance.
Plastic/Polymer is protected by a liner in the form of a tape, film or laminate.
PET/Polyester have a high resistance to solvents and age well.
Why choose 3M?
Why choose 3M?
Specifications
| Colour | White |
|---|---|
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 25mm |
| Length | 55m |
| Backing Material | Glass Cloth |
| Thickness | 0.18mm |
| Adhesion Strength | 3.3 N/cm |
| Elongation at Break | 5% |
| Tensile Strength | 252N/cm |
| Finish | Glass |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Model Number | Scotch 27 |






Antonia M. –
Very fast delivery, thank you. Surprisingly good quality for the price.
Andrew L. –
Fast and secure delivery. Practical and useful. Exactly what I needed.
Romane N. –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Perfect for my needs; I couldn’t be happier. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Solved my problem completely!
leon88 –
Top product, would definitely recommend. Very practical and easy to use. Reliable and stable. Excellent service.
Tommaso I. –
Very practical. Highly recommended. Everything in perfect condition.