Description
Product Details
3M Hazard Tape, 25mm Width, 18m Length – SWFJ025
Features & Benefits
• Perfect for marking hazardous areas, thus reducing slip risks
• Temperature resistant up to +40°C for diverse environments
• Simple to apply and remove without leaving adhesive residue
Applications
• Employed in warehouses to outline walkways
• Suitable for smooth, flat surfaces such as floors
• Utilised in event setups to ensure public safety
How do I prepare the surface before applying it?
What is the best method for application?
What should I do if the tape starts to peel?
Entrance mats can save up to 70% of all dirt and debris from being carried inside a building. They help to protect the interior floor coverings from damage for a longer life span. Water and moisture are efficiently absorbed reducing slip hazards. Entrance mats are a simple, economic measure to reduce cleaning and maintenance, both in terms of time and cost. They also improve the aesthetic appearance of a reception area.,The correct quality of matting in the workplace will help eliminate the risk of slips and falls, insulate against electricity, deaden sound, trap and hold dirt and moisture from spreading, resist chemicals, grease, oils and flames, and reduce worker fatigue and stress.
Specifications
| Tape Type | Hazard Tape |
|---|---|
| Colour | Yellow |
| Backing Material | Polypropylene |
| Width | 25mm |
| Length | 18m |
| Thickness | 0.76mm |
| Minimum Operating Temperature | +40°C |
| Adhesive Material | Polymer |
| Model Number | Safety-Walk 600 Serie |






Isabella L. –
The quality pleasantly surprised me. No unpleasant smell; I really like that. Surprisingly good quality for the price.
christophe_fr –
Excellent quality and price. Well-made product.
jonathan_s –
No reason to complain. Perfect job, thanks.
Riccardo –
Very happy with the purchase, works great. Met my expectations. Highly recommended.
isabella.xo –
No unpleasant smell, which I really appreciate.
ryan_lee –
Great service and product. Product as described.
paola89 –
Pleasant to use at home. Very fast delivery, thank you.
lea_sonne –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
Yann Y. –
Feels durable and well built. Everything OK, recommended. Very happy with the purchase, works great. Great customer support.
Antoine –
Great purchase, thank you.
Max T. –
Met my expectations.