Description
Product Details
3M Duct Tape, 19% Elongation at Break, 0.27mm Thickness – DT11 48mm x 54,8m Silver
Seal, bond and cover surfaces in a jiffy with this duct tape from 3M. Its natural rubber adhesive sticks firmly onto most materials, including metals, sealed concrete and glass, so it makes a valuable addition to your general tool kit. The durable polyethylene backing resists both scratches and water, making this a durable option for tough jobs. The tape comes on a 54.8m roll, so you’ll have plenty available for lots of jobs.
Features & Benefits
• Flexible woven cloth scrim makes the tape easy to tear and apply
• Non-tacky roll sides, so doesn’t leave a mess on your hands or work surface
• Non-tacky roll sides, so doesn’t leave a mess on your hands or work surface
Applications
• Aerospace engineering
• Military equipment
• Process and packaging industry
• Military equipment
• Process and packaging industry
What’s the tensile strength of this tape?
This unit has a 508N/cm tensile strength, meaning it fits the bill for heavy-duty applications.
Specifications
| Colour | Silver |
|---|---|
| Tape Type | Duct Tape |
| Width | 48mm |
| Length | 54.8m |
| Backing Material | Polyethylene over Cloth Scrim/Rubber |
| Thickness | 0.27mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Elongation at Break | 19% |
| Tensile Strength | 8700N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +65.56°C |
| Minimum Operating Temperature | +4.44°C |
| Model Number | DT11 |






florian_fr –
No issues at all so far. Everything as expected. Easy to assemble. Simply excellent.
alberto_it –
Great purchase. Very practical and easy to use. Top quality, fast delivery.
Pauline –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered.
elias_ber –
Packaging was excellent. Everything as described.
ginevra_b –
Easy to use, without making a mess. Easy to use, without making a mess. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
Anna P. –
I noticed the difference right away! Feels nice to use at home. Very effective, I noticed a change in just a week. Very satisfied, it’s even better than I expected.
Jonathan H. –
Impeccable service. Everything went smoothly. Super value for the money. Very satisfied with the purchase.
Matthieu Q. –
Very functional.