Description
Product Details
3M Lane Marking Tape, Rubber Adhesive Type, 2.1N/cm Adhesion Strength – 767
Make sure operators in your industrial environment know where the danger zones are with this lane marking tape from 3M. With its vivid red and white stripes, it quickly catches the eyes of passers-by, so they can see the areas to keep away from. As its vinyl material is highly flexible, you can rest assured that this tape rolls smoothly with your hands as you apply it around and over irregular surfaces.
Features & Benefits
• Rubber adhesive sticks quickly to the surface for swift application
• Durable in challenging conditions with a broad operating temperature range between +16°C and +29°C
• Durable in challenging conditions with a broad operating temperature range between +16°C and +29°C
Applications
• Medical facilities
• Seaports and airports
• Oil and gas industry
• Seaports and airports
• Oil and gas industry
What size is this tape?
This tape is 33m long with a 50mm width, so you get a lot of coverage from one roll.
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. Whether for industrial or even domestic applications, 3M has a tape to suit your needs. From automotive masking to office supplies, 3M tapes are relied on by millions to get the job done. RS supplies a wide range of quality 3M tapes to suit the needs of the most discerning customer.
Specifications
| Tape Type | Lane Marking Tape |
|---|---|
| Colour | Red, White |
| Backing Material | PVC |
| Width | 50mm |
| Length | 33m |
| Thickness | 0.13mm |
| Adhesion Strength | 2.1 N/cm |
| Tensile Strength | 22.8N/cm |
| Elongation at Break | 180% |
| Maximum Operating Temperature | +29°C |
| Minimum Operating Temperature | +16°C |
| Adhesive Material | Rubber |
| Model Number | 767i |






sandrine88 –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
zoe_paris –
Very fast delivery, thank you. This solved my problem completely! Very satisfied, better than expected. Excellent product, worth every cent.
gabriel_fr –
Great service, thank you.
Louis –
Feels durable and well built. Exactly as described.
Samuel –
Delivers what it promises. Everything excellent.
moritz_s –
Easy to use and very practical. Quality is excellent. Impeccable service. Just as it should be.
savannah89 –
Great product, worth every cent.
madison88 –
I noticed the difference right away! I was skeptical, but now I order regularly. Surprisingly good quality for the price. Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
Lily –
Very satisfied, better than I expected. Surprisingly good quality for the price. Very effective; noticed a change after just one week.
Isaac –
Very stable. Top product, top price. Everything perfect, would buy again. Fast and courteous service.
Layla –
Better than anything else I’ve tried before. Super fast delivery, thank you.