Description
Product Details
The 3M Non-Woven Double-Coated Tape is a multi-purpose acrylic tape on a densified Kraft release liner, utilizing a fabric backing that provides dimensional stability and improved handling for easier die-cutting and lamination. It is designed to deliver durable and versatile bonds, this translucent tape offers strong adhesion and is an ideal solution for high surface energy and foam applications.
Solvent free
Excellent low temperature performance
Conformability for curved and irregular surfaces
Excellent low temperature performance
Conformability for curved and irregular surfaces
Specifications
| Backing Material | Fabric |
|---|---|
| Tape Type | Double Coated Tape |
| Width | 19mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 19mm |
| Colour | Transparent |
| Series | 56212 |
| Model Number | 7100283894 |






jacob_x –
Arrived without any defect.
emil_x –
Works just as advertised. Highly recommended. Very good build quality. Impeccable quality.
hannah_91 –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Great product, worth every cent. Been using it for 2 weeks and already see results! A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
jakob_s –
Easy to assemble.
Daniele U. –
Fast and secure delivery.
aurora_s –
Easy to use, without making a mess. Very satisfied, better than I expected. I noticed a difference after a short time!
Romane –
Better than anything I’ve tried before.
elijah_s –
Good build quality and reliable.
Marine W. –
Solved my problem completely! Very satisfied, it’s even better than I expected. Looks even nicer in real life. Surprisingly good quality for the price.
hazel88 –
Not too big, not too small, just perfect. Pleasant to use at home. Very effective, I noticed a change in just a week. Not too big, not too small, perfect.