Description
Product Details
The 3M Non-Woven Double-Coated Tape is a multi-purpose acrylic tape on a densified Kraft (PCK) release liner, utilizing a fabric backing that provides dimensional stability and improved handling for easier die-cutting and laminating. Designed to deliver durable and versatile bonds, this translucent tape provides a strong bond. It is designed for high-performance bonding.
Solvent free
Excellent low temperature performance
Conformability for curved and irregular surfaces
Excellent low temperature performance
Conformability for curved and irregular surfaces
Specifications
| Tape Type | Double Coated Tape |
|---|---|
| Backing Material | Fabric |
| Width | 25mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 25mm |
| Colour | Transparent |
| Model Number | 7100282068 |
| Series | 56412 |






Thomas X. –
Super practical. Great purchase, thank you. Perfect job, thanks.
Elijah –
Excellent product.
clara_bln –
Super fast delivery, thank you. No unpleasant smell, which I really appreciate.
amelie.s –
No unpleasant smell, which I really appreciate.
Jannis M. –
Feels sturdy.
Anna W. –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent.