Description
Product Details
The 3M Aluminium Foil Tape 427 is the go to foil tape for numerous applications across a broad range of industries. Comprised of a dead soft aluminium foil backing with a highly engineered pressure sensitive acrylic adhesive, it is ideal for heat shielding, heat reflecting, chemical masking, light enhancement, chemical milling, seaming, sealing and de paint operations.
Withstands exposure to flame and weathering
Withstands exposure to moisture and UV
Dead soft aluminium foil backing conforms to curved and uneven surfaces
Withstands exposure to moisture and UV
Dead soft aluminium foil backing conforms to curved and uneven surfaces
Specifications
| Total Thickness | 0.12mm |
|---|---|
| Tape Type | Aluminium Tape |
| Foil Thickness | 0.08mm |
| Width | 55mm |
| Length | 610mm |
| Conductivity | Conductive |
| Material Plating | None |
| Model Number | 7100055597 |






lucy_sun –
Looks even nicer in person.
sarah_paris –
Not too big, not too small, just right. Surprisingly good quality for the price. Pleasant to use at home.
lucy_sun –
Easy to use, no mess at all. I noticed a difference after a short time!
audrey_fr –
Surprisingly good quality for the price. I noticed a difference after a short time!
Charlotte –
Really noticed a difference after using it! Looks even nicer in person. Better than anything else I’ve tried before. No unpleasant smell, which I really appreciate.
Julian T. –
Easy to use and very practical. Easy to assemble.