Description
Product Details
3M Hazard Tape, Black And Yellow Vinyl, 33m Length –3M 5702 51mmx33m
This hazard tape from 3M lets you highlight traffic-congested areas or physical hazards in your industrial environment. Thanks to its contrasting black and yellow colours, it’s easily noticeable in crowded areas. The robust vinyl material is abrasion-resistant, so won’t tear easily, while the rubber adhesive ensures it sticks readily to flat surfaces. As the tape is just 0.14mm thick, you’ll find it easy to cut for quick application.
• Length of 33m offers enough tape for multiple tasks
• Broad operating temperature range between +4°C and +77°C for use in harsh environments
• Elongation at break of 170% means it can stretch without tearing
• Broad operating temperature range between +4°C and +77°C for use in harsh environments
• Elongation at break of 170% means it can stretch without tearing
Applications
• Safety systems
• Road maintenance
• Marine industry
• Military sites
• Road maintenance
• Marine industry
• Military sites
The 3M Safety Stripe Tapes are durable vinyl tapes used to identify and mark traffic areas and physical hazards.
What factors do I need to consider before applying this tape?
Size 51mmx55m
Resists most common solvents, but care must be taken to avoid ketones, esters and chlorinated hydrocarbons which may cause backing to swell or degrade in the intended product application
Avoid using on highly plasticized materials which may result in adhesive softening and subsequent adhesion failure of tape
Best results are attained when applied to a clean, dry surface at temperatures between 60° to 80°F (16° to 27°C)
Resists most common solvents, but care must be taken to avoid ketones, esters and chlorinated hydrocarbons which may cause backing to swell or degrade in the intended product application
Avoid using on highly plasticized materials which may result in adhesive softening and subsequent adhesion failure of tape
Best results are attained when applied to a clean, dry surface at temperatures between 60° to 80°F (16° to 27°C)
Before application, make sure your surface is clean and dry so the tape will bond quickly.
Specifications
| Colour | Black, Yellow |
|---|---|
| Tape Type | Hazard Tape |
| Backing Material | Vinyl |
| Width | 51mm |
| Length | 33m |
| Thickness | 0.14mm |
| Pre-printed | None |
| Adhesion Strength | 2.1 N/cm |
| Tensile Strength | 26N/cm |
| Elongation at Break | 170% |
| Maximum Operating Temperature | +77°C |
| Minimum Operating Temperature | +4°C |
| Adhesive Material | Rubber |
| Model Number | 5702 |






marie_h –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered.
jackson88 –
Great service and product. Fast and secure delivery. Works great. Practical and useful.
Pietro –
Very durable. Would buy again. Fast and courteous service.
leonardo88 –
Exactly as described. Everything excellent. Impeccable quality.
Andrew –
Very practical and easy to use. Product arrived well packaged. Easy to assemble.
katy_99 –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Looks even nicer in real life.
Louise R. –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Looks even nicer in real life. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
giacomo_s –
Exactly what I was looking for.
tommaso_it –
Everything OK. Perfect for what I needed. Received quickly.
ambre88 –
Better than anything else I’ve tried before. Very satisfied, better than I expected. Pleasant to use at home.
riccardo_it –
Exactly what I needed. Fast and courteous service. Impeccable quality.