Description
Product Details
3M™ Vinyl Tape 471, 19 mm x 33 m, Blue
The tape can be used in temperatures ranging from 4.44 °C – 76.66 °C. Vinyl tapes are used to clearly mark lanes, corridors and hazardous or no go areas in factories, warehouses, and hospitals. Using vinyl tape for lane marking instead of painting eliminates the need to ventilate paint solvents, and since vinyl tapes can be removed quickly and cleanly, they are also a faster, more versatile, and less costly option than painting. These rugged tapes are also used in automotive maintenance and repair, construction, marine, commercial vehicle, and other industries.
Features and Benefits
• Unlike paint solutions, the marking tape is installed quickly and can be removed and cleaned up easily without damaging the respective surface
• The adhesive provides a strong bond to most floors and excellent holding power
• Ideal for use on curved and irregular surfaces
• One-piece clean removal from many surfaces, lower clean up costs
• Colour is integral to tape construction for long-term high visibility and abrasion resistance
• Unique stretch properties enable tape to remain stretched to conform to uneven surfaces without lifting and retracting
• Available in a wide variety of colours and sizes for diverse applications
Applications
FAQ’s
What is the shelf life of this tape?
Why choose 3M?
Specifications
| Tape Type | Lane Marking Tape |
|---|---|
| Colour | Blue |
| Backing Material | PVC |
| Width | 19mm |
| Length | 33m |
| Thickness | 0.14mm |
| Adhesion Strength | 2.5 N/cm |
| Tensile Strength | 27N/cm |
| Elongation at Break | 130% |
| Maximum Operating Temperature | +77°C |
| Minimum Operating Temperature | +4°C |
| Adhesive Material | Rubber |
| Model Number | 471 |






Harper E. –
Easy to use, no mess at all. It completely solved my problem!
Noah –
Works just as advertised. Great customer support.
Gabriele L. –
Works great.
lukas_s –
Perfect for what I needed.
Theresa –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
Léa X. –
Better than anything else I’ve tried before. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
William –
Satisfied with the quality. Well-made product. Easy to assemble.
katy_99 –
The quality pleasantly surprised me.
Logan –
Great customer support. Punctual service. Very practical and easy to use. Practical and functional.
Luke –
Excellent quality. Product arrived well packaged. Met my expectations. Punctual service.