Description
Product Details
3M Duct Tape, Ionomer Film Backing, Pressure-Sensitive – 4411 Black
Close up gaps in your equipment with this extreme sealing duct tape from 3M. There’s no waiting or mess, as it adheres straight away without oozing out any gluey sealant. It’s just what you need for hard-to-stick surfaces, as its conformable single-sided acrylic adhesive grabs on tight to joints, seams and fasteners. Thanks to its abrasion-resistant backing, the tape handles the demands of heavy-duty environments. Trust it to stick like glue to many surfaces, ranging from metals to plastics.
Features & Benefits
• Suitable to use in damp conditions as it protects against water intrusion
• Bonds well to itself so you can create overlapping joins
• Back side liner for quick and easy handling and application
• Bonds well to itself so you can create overlapping joins
• Back side liner for quick and easy handling and application
Applications
• Transportation industries
• Construction sites
• HVAC systems
• Metalworking
• Construction sites
• HVAC systems
• Metalworking
Can I paint over this duct tape?
Yes, you can paint over the tape straight after application to conveniently blend it in with the surface.
Specifications
| Colour | Black |
|---|---|
| Tape Type | Duct Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 16.5m |
| Backing Material | Ionomer |
| Thickness | 1mm |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Elongation at Break | 4% |
| Tensile Strength | 8700N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +38°C |
| Minimum Operating Temperature | +4°C |
| Model Number | 4411 |






Abigail U. –
Better than anything else I’ve tried before. The quality surprised me in a good way.
sophie_rose –
I was skeptical, but now I’ll order regularly. Easy to use, without making a mess.
ambre88 –
Great product, worth every cent.
oceane_fr –
The quality pleasantly surprised me. Great product, worth every cent. Better than anything else I’ve tried before. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
claudia_it –
Very fast delivery, thank you. Surprisingly good quality for the price. Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Solved my problem completely!
Scarlett Y. –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Solved my problem completely! I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Better than anything else I’ve tried before.
isaac_s –
Solid product, would buy again.
clara_paris –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! I was skeptical, but now I order regularly. Better than anything I’ve tried so far. The quality surprised me in a good way.
tim_88 –
Everything OK.
damien_fr –
Practical and functional. Robust and well-made. Really good value for money.
clement88 –
Good fit and quality. Fast shipping and good quality.
Riccardo –
No complaints so far. Fast delivery and exactly as described. Perfect match with the description.
adrien88 –
100% recommended. No issues at all so far. Very easy to use. Works without any issues.
niklas88 –
Perfect and functional. Met my expectations. Everything as described.