Description
Product Details
3M Metallic Tape, 55m Length, 102mm Width – 425 Series – XT-0007-1728-7
Keep your sensitive electrical devices under wraps with this metallic tape from 3M. It’s a multitasker that’s suitable for use in sealing and heat shielding or reflecting applications. As it’s conductive, it also helps things flowing smoothly when used with electrical components. A soft aluminium backing means the tape’s highly flexible, so it’s a cinch to apply in hard-to-reach places. As it’s supplied in a length of 55m, you’ll have plenty at hand for multiple jobs.
Features & Benefits
• Easy-release paper liner for fuss-free application
• Complies with F.A.R. 25.853(a) standards for safe use in aviation applications
• Flame-resistant for safety in the event of a fire
• Complies with F.A.R. 25.853(a) standards for safe use in aviation applications
• Flame-resistant for safety in the event of a fire
Applications
• Chemical production
• HVAC systems
• Construction sites
• Electrical engineering
• Lighting installations
• HVAC systems
• Construction sites
• Electrical engineering
• Lighting installations
Can this tape withstand extreme temperatures?
Yes, thanks to its broad operating temperature range of -54°C to +149°C, it can handle the demands of harsh environments.
There is no electrolytic corrosion factor associated with these products.
Specifications
| Total Thickness | 0.12mm |
|---|---|
| Tape Type | Aluminium Tape |
| Foil Thickness | 0.08mm |
| Width | 102mm |
| Length | 55m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 5.1 N/cm |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Material Plating | None |
| Tensile Strength | 5.3N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +149°C |
| Minimum Temperature Resistance | -54°C |
| Model Number | 425 |






Valeria X. –
I was skeptical, but now I order regularly. The quality pleasantly surprised me. Been using it for 2 weeks and already see results!
Katherine –
Super fast delivery, thank you. Not too big, not too small, perfect.
Stefan –
Would buy again.
lukas_s –
Well packaged and secure. Works just as advertised. Delivery faster than expected.
Carla –
Better than anything I’ve tried before.
Isabell W. –
No unpleasant smell, which I really appreciate. The quality pleasantly surprised me. I noticed a difference after a short time!
Nicolas –
Fast delivery and exactly as described.
Noémie –
Super fast delivery, thank you. A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Perfect for my needs; I couldn’t be happier. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
anton_ber –
Everything in perfect condition. Product as expected. Perfect from start to finish.