Description
Product Details
3M Foam Tape, Double Coated, 34N/cm Adhesion Strength – 3M 4016 19mm x 13,7m
Securely bond two surfaces together using this double-sided foam tape from 3M. For versatility, the acrylic adhesive is suitable for sticking to common materials including wood, metal and plastic. It has an adhesion strength of 34N/cm, which assures you of a secure hold. An open-cell foam structure means the tape’s robust, while a maximum shear strength of 1500gms indicates that this is a viable alternative to welding and riveting.
Features & Benefits
• Pliable foam means you can use it on curved surfaces
• Thick foam material can help dampen acoustics and prevent vibrations
• Easy to cut to your desired length
• Thick foam material can help dampen acoustics and prevent vibrations
• Easy to cut to your desired length
Applications
• Panel assembly
• Machine repairs
• Sign and nameplate mounting
• Machine repairs
• Sign and nameplate mounting
Can I use this foam tape in hot or humid environments?
Yes. This foam tape has a wide operating temperature between -30°C and +190°C, so it withstands harsh conditions. For prolonged use at high temperatures, it performs reliably in hot environments up to +104°C.
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. Whether for industrial or even domestic applications, 3M has a tape to suit your needs. From automotive masking to office supplies, 3M tapes are relied on by millions to get the job done. RS supplies a wide range of quality 3M tapes to suit the needs of the most discerning customer.
3M Tape Selector
Need advice on choosing the right Tape? Use our Product Selector to help you make the right choice!
Specifications
| Width | 19.0mm |
|---|---|
| Thickness | 1.60mm |
| Length | 13.70m |
| Backing Material | Polyurethane |
| Colour | White |
| Adhesion Strength | 34 N/cm |
| Foam Density | 175kg/m³ |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 96.5N/cm |
| Model Number | 4016 |
| Maximum Operating Temperature | +190 (Short Term)°C |






Claudio –
Excellent quality and price. Satisfied with the quality. Easy to assemble. Works flawlessly.
Claudia –
Not too big, not too small, just perfect. Easy to use, without making a mess. Easy to use, without making a mess.
Alessandro G. –
Simply excellent.
helene_s –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Looks even nicer in person. No unpleasant smell, which I really appreciate.
josephine89 –
Better than anything I’ve tried before.
Giulia –
Solved my problem completely! I noticed a difference after a short time! Excellent product, worth every cent. Very satisfied, better than expected.
Lotta H. –
Very effective; noticed a change after just one week. Perfect for my needs, couldn’t be happier. Very satisfied, it’s even better than I expected.
niklas88 –
Everything in perfect condition. Top product, would definitely recommend.
julius_s –
Works without any issues. Punctual service. Great customer support. Arrived without any defect.
romane_75 –
Looks even nicer in real life.
Audrey E. –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Pleasant to use at home. Very satisfied, better than expected. No unpleasant smell; I really like that.
jade_s –
Not too big, not too small, perfect. Pleasant to use at home. Great product, worth every cent.