Description
Product Details
3M Duct Tape, 0.15mm Thickness, Embossed Vinyl Backing – 3903 50mm x 50m Yellow
Spotted a potential trip hazard in your workplace? Call attention to it with this duct tape from 3M – its bright yellow colour means it’s hard to miss. The rubber adhesive has reliable holding power thanks to a tensile strength of 53.1N/cm. There’s no need to reach for a pair of scissors, as it’s a cinch to tear by hand. You can also use this versatile tape for temporary repairs, decorating or sealing.
Features & Benefits
• Tears up or down for easy use with both hands
• Suitable for use in extreme settings, thanks to its high maximum operating temperature of +93°C
• Resists curling so it’s easy to apply
• Suitable for use in extreme settings, thanks to its high maximum operating temperature of +93°C
• Resists curling so it’s easy to apply
Applications
• Paint masking
• General repairs
• Fulfillment centres
• Construction sites
• General repairs
• Fulfillment centres
• Construction sites
Does this duct tape seal out moisture?
Yes, thanks to its embossed vinyl backing, you can rely on the product to keep surfaces dry.
Specifications
| Colour | Yellow |
|---|---|
| Tape Type | Duct Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Vinyl |
| Thickness | 0.15mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Elongation at Break | 115% |
| Tensile Strength | 53.1N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +93°C |
| Model Number | 3903 |






elias_ber –
Delivered earlier than expected.
penelope23 –
Looks even nicer in real life. Super fast delivery, thank you. Not too big, not too small, perfect. The quality pleasantly surprised me.
James –
Arrived right away, excellent service. Perfect, nothing to say. Very practical. Very functional.
daniela89 –
Very effective; I noticed a change in just one week. Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
lea_sonne –
I noticed a difference after a short time! Feels nice to use at home.
Joshua –
Excellent product. Simple and convenient. Top product, would definitely recommend. Perfect, nothing to say.
Damien –
Impeccable quality. Worth every cent.
Fabian H. –
Everything as expected. Impeccable quality. Excellent service. Great value for money.
roberto88 –
Received quickly. Very satisfied with the purchase. Everything works perfectly so far.
Adrien –
Better quality than I expected. Delivered earlier than expected.