Description
Product Details
3M Red Vinyl Lane Marking Tape, 25mm Width, 33m Length – Scotch Series – 471
Choose this red lane marking tape from 3M to mark floors and colour-code items for easy identification. Its rubber adhesive underside sticks quickly and firmly to all surfaces so it’s easy to apply. As the durable vinyl backing is resistant to abrasion and solvents, you can rely on this tape in harsh industrial settings. It also has excellent conformability, meaning you can bend it around corners and use it on uneven surfaces without it lifting or wrinkling.
• Moisture-resistant for use in humid environments
• Tensile strength of 27N/cm (Newton-centimetres) means it can withstand impact
• Adhesion strength of 2.5N/cm for long-term hold
• Elongation at break of 130% means you can stretch it to more than double its length without tearing it
• Tensile strength of 27N/cm (Newton-centimetres) means it can withstand impact
• Adhesion strength of 2.5N/cm for long-term hold
• Elongation at break of 130% means you can stretch it to more than double its length without tearing it
Applications
• Automotive industry
• Emergency facilities
• Storage facilities
• Railways
• Emergency facilities
• Storage facilities
• Railways
Can I use this red marking tape for safety purposes?
Yes. Thanks to its bright red colour, it’s easy to identify in busy or low-lit areas. You can use this tape to highlight emergency equuipment like water hoses, fire extinguishers and alarms to improve safety in the workplace.
FAQ’s
To obtain the best performance, use this tape within 18 months from the date of dispatch from 3M.
What is the shelf life of this tape?
To obtain the best performance, use this tape within 18 months from the date of dispatch from 3M.
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. Whether for industrial or even domestic applications, 3M has a tape to suit your needs. From automotive masking to office supplies, 3M tapes are relied on by millions to get the job done. RS supplies a wide range of quality 3M tapes to suit the needs of the most discerning customer.
Specifications
| Tape Type | Lane Marking Tape |
|---|---|
| Colour | Red |
| Backing Material | PVC |
| Width | 19mm |
| Length | 33m |
| Thickness | 0.14mm |
| Adhesion Strength | 2.5 N/cm |
| Tensile Strength | 27N/cm |
| Elongation at Break | 130% |
| Maximum Operating Temperature | +77°C |
| Minimum Operating Temperature | +4°C |
| Adhesive Material | Rubber |
| Model Number | 471 |






veronica88 –
This solved my problem completely! Very effective; I noticed a change in just one week. Perfect for my needs; I couldn’t be happier. Very satisfied, better than I expected.
Brooklyn –
Super fast delivery, thank you. Very satisfied, better than expected. Very effective; I noticed a change in just one week. Super fast delivery, thank you.
Sophie U. –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Very satisfied, better than expected. It completely solved my problem! Very fast delivery, thank you.
lucia88 –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Easy to use, no mess at all. Excellent product, worth every cent.
Margaux –
I was skeptical, but now I order regularly. I noticed the difference right away!
andrew88 –
Works flawlessly. Well-made product. Delivered earlier than expected.
Tristan W. –
Perfect and functional. Everything works perfectly so far.