Description
Product Details
Tesa Packaging Tape
The Tesa 4089 brown packaging tape is based on a natural rubber adhesive. This tape is 0.05mm thick, 50mm wide and 66m long.
Features and Benefits
28μm-PP film is used as backing material
Elongation at break is 150%
Tensile strength is 41N/cm
Can be used with hand and tabletop dispensers
A thinner but stronger alternative to vinyl
Can withstand deep freezing
Elongation at break is 150%
Tensile strength is 41N/cm
Can be used with hand and tabletop dispensers
A thinner but stronger alternative to vinyl
Can withstand deep freezing
Applications
Manual and automatic sealing of light and medium weight cartons
Wrapping and sealing bags and cartons in offices and factories
Wrapping and sealing bags and cartons in offices and factories
Adhesive Material: Natural rubber
Specifications
| Backing Material | PP |
|---|---|
| Width | 48mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 46mm |
| Colour | Brown |
| Dispenser Type | Auto, Manual |
| Elongation at Break | 145% |
| Tensile Strength | 43N/cm |
| Model Number | 04089-00255-06 |
| Series | 4089 |






Aria E. –
Not too big, not too small, just right. Easy to use, no mess at all. Been using it for 2 weeks and already see results! Looks even nicer in real life.
Jana D. –
Not too big, not too small, just perfect. Very fast delivery, thank you. No unpleasant smell, which I really appreciate. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
alessandro88 –
Very easy to set up. Perfect from start to finish. Everything perfect, would buy again. Received quickly.
jannis88 –
Well packaged and secure. Robust and well-made. Works great.
Lotta A. –
Pleasant to use at home. No unpleasant smell; I really like that.
tim_88 –
Very good build quality. As expected, top-notch. Very functional.
Tommaso M. –
Highly recommended. Very satisfactory.