Description
Product Details
The Tesa Superior paper packaging tape featuring a robust paper backing and an excellent-performing synthetic rubber adhesive. The paper backing of tesa 4513 is made with paper from well-managed forests and other controlled sources. Thanks to the silicone-free release coat, a very good printability with all types of ink systems is secured (externally tested). The synthetic rubber adhesive system provides very high adhesion and initial tack on a wide variety of carton qualities.
Very high adhesion and initial tack
Can be torn by hand
Printable with all types of inks
Can be torn by hand
Printable with all types of inks
Specifications
| Backing Material | Paper |
|---|---|
| Width | 75mm |
| Length | 500m |
| Thickness | 0.105mm |
| Colour | Brown |
| Model Number | 04513-00008-00 |
| Series | 4513 |
| Better World Verification | FSC Certified |
| Better World Product | Yes |






Noah –
Exactly as in the pictures. Great value for money.
ava.sweet –
Super fast delivery, thank you. Perfect for my needs; I’m very satisfied.
maelys88 –
Surprisingly good quality for the price. Very satisfied, better than I expected.
simona_roma –
Looks even nicer in person. Surprisingly good quality for the price. Easy to use, without making a mess. This solved my problem completely!
leah_blossom –
Not too big, not too small, just perfect. Very fast delivery, thank you.