Description
Product Details
The Tesa 4313 PV10 is a premium packaging tape featuring a paper backing with a silicone-free release coat and a solvent-free synthetic rubber adhesive system. The tear-resistant premium paper backing is made with paper from well-managed certified forests and other controlled sources. The backing is based on paper, a natural, sustainable material. Tesa 4313 PV10 can be used manually or with a dispensing machine and is available in the colours chamois and white.
As the product is chlorine-free and is based on derivatives of solely mineral oil, the disposal by heat treatment is environmentally friendly
The premium paper packaging tape is printable
Ideal for sealing of medium and heavy-weight cartons (max. 20 kg)
Recycling-friendly premium paper packaging tape according to INGEDE 12 Method
It is printable and can be used manually or with a dispensing machine
The premium paper packaging tape is printable
Ideal for sealing of medium and heavy-weight cartons (max. 20 kg)
Recycling-friendly premium paper packaging tape according to INGEDE 12 Method
It is printable and can be used manually or with a dispensing machine
Adhesive Material: Synthetic rubber
Specifications
| Backing Material | Paper |
|---|---|
| Width | 50mm |
| Length | 500m |
| Thickness | 125mm |
| Colour | Brown |
| Dispenser Type | Auto, Manual |
| Elongation at Break | 6% |
| Tensile Strength | 60N/cm |
| Model Number | 04313-00001-12 |
| Series | 4313 |
| Better World Verification | FSC Certified |
| Better World Product | Yes |






Klara K. –
Very fast delivery, thank you. No unpleasant smell; I really like that.
julien88 –
Easy to assemble.
Laura I. –
The quality surprised me in a good way. No unpleasant smell, which I really appreciate.
emma_paris –
No unpleasant smell, which I really appreciate. I’ve been using it for 2 weeks and already see results!
Savannah U. –
I was skeptical, but now I order regularly. No unpleasant smell, which I really appreciate.
sophia88 –
I was skeptical, but now I order regularly. The quality surprised me in a good way. Packaging was slightly damaged, but product is excellent. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
lotta_ma –
Very effective, I noticed a change in just a week.
Ethan Z. –
Received in perfect condition. Everything perfect and fast. Very satisfied with the purchase. Perfect, nothing to say.
Maddalena W. –
Not too big, not too small, just right. Easy to use, without making a mess.
Paul A. –
Very durable.
camille88 –
Very satisfied, it’s even better than I expected.