Description
Product Details
The Tesa 4089 features a robust and flexible 28 μm-PP backing with a natural rubber adhesive. The natural rubber tape tesa 4089 is the optimal product for packaging and carton sealing.
Its adhesive properties are optimal in moderate temperatures from -30°C to 100°C, making it ideal for indoor applications
The polypropylene backing is lightweight
It has a high tack and a short dwell time, is easy to unroll, and can be used conveniently with a hand-held dispenser or an industrial machine
The polypropylene backing is lightweight
It has a high tack and a short dwell time, is easy to unroll, and can be used conveniently with a hand-held dispenser or an industrial machine
Adhesive Material: Natural rubber
Specifications
| Backing Material | PP |
|---|---|
| Width | 75mm |
| Length | 1000m |
| Thickness | 46mm |
| Colour | Transparent |
| Dispenser Type | Auto, Manual |
| Elongation at Break | 145% |
| Model Number | 04089-00030-06 |
| Tensile Strength | 43N/cm |
| Series | 4089 |






Caleb –
Works just as advertised. Impeccable quality. Arrived on time.
Evelyn –
I noticed the difference right away! I was skeptical, but now I order regularly. Super fast delivery, thank you.
Savannah S. –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Perfect for my needs, couldn’t be happier. Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
Isabella N. –
Really noticed a difference after using it! Easy to use, no mess at all. Very effective; I noticed a change in just one week.
Nicolas –
Fast and courteous service. Very easy to use. Perfect match with the description. Well packaged and delivered quickly.
isabell23 –
Pleasant to use at home. Better than anything I’ve tried before. The quality pleasantly surprised me.
romane_75 –
Better than anything I’ve tried so far.