Description
Product Details
The Tesa general-purpose packaging tape is based on a fine crepe paper backing and a natural rubber adhesive. The natural rubber adhesive system features good adhesion to multiple surfaces as well as good tack. It is used for sealing of card boxes, light-weight packaging, manual and automatic dispensers. It provides good adhesion in recycled cardboards.
It is chamois (brown) colour tape
It is FSC certified
It is recycling-friendly tape according to INGEDE method
It is FSC certified
It is recycling-friendly tape according to INGEDE method
Adhesive Material: Natural rubber
Specifications
| Backing Material | Paper |
|---|---|
| Width | 75mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 125mm |
| Colour | Brown |
| Dispenser Type | Auto, Manual |
| Elongation at Break | 8% |
| Model Number | 04713-00001-00 |
| Tensile Strength | 30N/cm |
| Series | 4713 |
| Better World Product | Yes |
| Better World Verification | FSC Certified |






lucy_sun –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
Charlotte C. –
Feels nice to use at home.
ryan_lee –
Received in perfect condition.
charlotte.sun –
I was skeptical, but now I’ll order regularly. The quality pleasantly surprised me. The quality surprised me in a good way. Feels nice to use at home.
Luis K. –
Great purchase. Everything excellent.
Layla U. –
Feels nice to use at home. Very satisfied, it’s even better than I expected.
arianna88 –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Excellent product, worth every cent.
nicholas99 –
Top product, would definitely recommend. Great value for money. Would buy again. Very happy with the purchase, works great.
emma_paris –
I noticed the difference right away! Perfect for my needs, couldn’t be happier. Very satisfied, it’s even better than I expected. Looks even nicer in real life.
max_de –
Fast shipping and good quality. Solid product, would buy again. Very easy to set up. 100% recommended.
Samuel –
Fast and secure delivery.
samuel_xo –
Received quickly.
Aurora –
A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. No unpleasant smell, which I really appreciate.
Florence M. –
I was skeptical, but now I order regularly. Surprisingly good quality for the price.
Julian –
Great value for money. Fast and secure delivery.