Description
Product Details
The Tesa Packaging tape featuring a premium paper backing and a well-performing natural rubber adhesive. The paper backing tape is made with paper from well-managed forests and other controlled sources. This premium paper backing is tear-resistant with a
Strong & robust backing material
Very good adhesive performance
Printable with all types of inks
Very good adhesive performance
Printable with all types of inks
Specifications
| Backing Material | Paper |
|---|---|
| Width | 150mm |
| Length | 500m |
| Thickness | 0.125mm |
| Colour | Brown |
| Elongation at Break | 75% |
| Tensile Strength | 60N/cm |
| Model Number | 60408-00003-00 |
| Series | 60408 |
| Better World Verification | FSC Certified |
| Better World Product | Yes |






ginevra_b –
Not too big, not too small, just perfect. Easy to use, no mess at all. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
Hunter –
Practical and functional. Perfect, nothing to say. Works great.
leonardo88 –
Everything’s great. Perfect match with the description.
Julian –
Delivers what it promises.
cristiano_it –
Fast shipping and good quality. Perfect job, thanks.