Description
Product Details
The Tesa Sealing tape has features an PP backing coated with a high tack water based acrylic adhesive. The well balanced tack and high shear resistance of the adhesive secures a good sealing immediately after application.
Low noise unwinding
Excellent ageing resistance
Perfect for manual tape application
Excellent ageing resistance
Perfect for manual tape application
Specifications
| Backing Material | PP |
|---|---|
| Width | 75mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 0.05mm |
| Colour | Brown |
| Elongation at Break | 140% |
| Model Number | 04024-00038-04 |
| Tensile Strength | 45N/cm |
| Series | 4024 |






Greta B. –
It completely solved my problem! Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Easy to use, without making a mess. Perfect for my needs; I’m very satisfied.
louis75 –
Everything as described. Everything OK, recommended. Better quality than I expected.
claudia_it –
Excellent product, worth every cent. Not too big, not too small, just right. Feels nice to use at home.
Ilaria –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent. I noticed a difference after a short time!
lucas_75 –
No reason to complain.