Description
Product Details
The Tesa Packaging tape based on a sPVC-film backing and a natural rubber adhesive. It shows excellent performance on all kind of cardboards and secures a safe closure. The natural rubber adhesive system is designed to show best results for applications o
Good adhesion even in recycled cartons
Excellent tack and long-lasting adhesion
Silent unwinding
Excellent tack and long-lasting adhesion
Silent unwinding
Specifications
| Backing Material | PVC Film |
|---|---|
| Width | 38mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 0.067mm |
| Colour | Red |
| Elongation at Break | 10% |
| Model Number | 60404-00039-00 |
| Tensile Strength | 43N/cm |
| Series | 60404 |






gabriel_s –
Good quality at a fair price.
Anna –
I was skeptical, but now I order regularly.
Rafael A. –
Just as it should be. Really good value for money. Very practical and easy to use.
stella93 –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Perfect for my needs; I couldn’t be happier. Better than anything I’ve tried so far. Pleasant to use at home.
lotta_ma –
It completely solved my problem! I was skeptical, but now I’ll order regularly. Very satisfied, better than I expected. No unpleasant smell, which I really appreciate.
martina88 –
Looks even nicer in real life. The quality pleasantly surprised me.