Description
Product Details
AT528 50μ Copper Foil Shielding Tape
50μ copper foil coated with a electrically conductive acrylic adhesive
50μ thick copper
Greater shielding effectiveness
Meets requirements of EN 60454 – part 2 and Mil-T-47012
Greater shielding effectiveness
Meets requirements of EN 60454 – part 2 and Mil-T-47012
EMI/RFI Shielding Tapes
When using these tapes galvanic compatibility should be taken into account.
Specifications
| Tape Type | Copper Tape |
|---|---|
| Total Thickness | 0.07mm |
| Foil Thickness | 0.05mm |
| Width | 10mm |
| Length | 33m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 4.5 N/cm |
| Adhesive Material | Thermosetting Acrylic |
| Material Plating | None |
| Tensile Strength | 85N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +155°C |
| Minimum Temperature Resistance | -20°C |
| Complies with EN Legislation | BS EN 60454 – Part 2 |
| Model Number | AT528 |






Maëlys –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. The quality surprised me in a good way. Pleasant to use at home. Surprisingly good quality for the price.
anthony99 –
Great purchase, thank you. Very robust product.
alessandro88 –
Easy to assemble.
madison88 –
Been using it for 2 weeks and already see results! Feels nice to use at home.
Dylan V. –
Everything was smooth and fast. Perfect for what I needed.
guillaume_75 –
Product arrived well packaged.
Theresa J. –
The quality pleasantly surprised me. Easy to use, without making a mess. Really noticed a difference after using it! Very satisfied, better than I expected.