Description
Product Details
The 3M High Temperature Aluminium Foil/Glass Cloth Tape can be used as a high temperature, heat reflective, protective wrap for certain cables and other components in aerospace and industrial applications. Also comes in an easy-release film liner.
Light and flexible construction
Generates low levels of toxic gas in both flaming and non flaming modes
Meets the surface flammability and smoke density requirements
Can easily be die cut into special sizes or shapes
Generates low levels of toxic gas in both flaming and non flaming modes
Meets the surface flammability and smoke density requirements
Can easily be die cut into special sizes or shapes
Specifications
| Tape Type | Aluminium Tape |
|---|---|
| Total Thickness | 0.19mm |
| Foil Thickness | 0.025mm |
| Width | 51mm |
| Length | 33m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesive Material | Silicon |
| Material Plating | None |
| Model Number | 7000028867 |






Olivier V. –
Very fast shipping. Solid product, would buy again. Delivery faster than expected. Fast delivery and exactly as described.
max_de –
Impeccable quality.
anna.star –
Been using it for 2 weeks and already see results!
Hunter –
Excellent material. Product arrived well packaged.
tyler_xo –
Excellent quality and price. Exactly as described. Really good value for money. Everything in order.