Description
Product Details
3M Metallic Tape, Aluminium Foil Construction, Easy-Release Liner – 1436 Series – 1436 100MMX50M
This metallic tape from 3M is on hand to stop air from escaping from pipes or sneaking through vents. The handy product is ideal for sealing ducting, so you can keep your air conditioning system running in tip-top shape. Thanks to its sticky rubber adhesive, you can count on a firm bond with common surfaces such as metals, plastics and wood. A soft aluminium foil backing makes the tape a cinch to apply and mould around pipework.
Features & Benefits
• Low flammability to reduce the risk of a fire spreading
• High tensile strength of 18N/cm to withstand substantial stretching without breaking
• High tensile strength of 18N/cm to withstand substantial stretching without breaking
Applications
• Automotive manufacturing
• Hospitals and medical centres
• Public infrastructure
• HVAC systems
• Hospitals and medical centres
• Public infrastructure
• HVAC systems
Can I use this metallic tape for patch repairs?
Yes, the product is a good choice for patching up ducts, as its low water-vapour transmission rate ensures a durable barrier against moisture.
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. Whether for industrial or even domestic applications, 3M has a tape to suit your needs. From automotive masking to office supplies, 3M tapes are relied on by millions to get the job done. RS supplies a wide range of quality 3M tapes to suit the needs of the most discerning customer.
3M Tape Selector
Need advice on choosing the right Tape? Use our Product Selector to help you make the right choice!
Specifications
| Total Thickness | 0.075mm |
|---|---|
| Tape Type | Aluminium Tape |
| Foil Thickness | 0.025mm |
| Width | 100mm |
| Length | 50m |
| Adhesion Strength | 12 N/cm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Tensile Strength | 18N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +70°C |
| Minimum Temperature Resistance | -25°C |
| Model Number | 1436 |






Edoardo V. –
Simple to install. No complaints so far. Product arrived well packaged. Everything OK, recommended.
anna89 –
Looks even nicer in real life.
ilaria88 –
Very fast delivery, thank you. Easy to use, without making a mess. I noticed the difference right away! Surprisingly good quality for the price.
benoit75 –
Very easy to set up. Arrived right away, excellent service. Very good build quality. Impeccable service.
David –
Everything as expected. Arrived on time. Arrived right away, excellent service.
rafael_x –
Great purchase, thank you. Product as expected. Exactly what I was looking for. Feels durable and well built.
owen_88 –
Durable product.
Luisa –
Perfect for my needs, couldn’t be happier. Easy to use, no mess at all.
elias_ber –
Works great. Easy to assemble. Recommended.