Description
Product Details
RS PRO Strong Acrylic Foam Tape
Looking for strong foam tapes? then consider this superb foamed acrylic tape from RS PRO. As part of our highly popular VST series this tape is ideal for bonding low surface energy plastics, offers amazing bond strength on polystyrene, polypropylene, and various substrates.
Why would you choose this foam tape?
This double-sided foam tape is 0.64 mm thick and coated with a modified acrylic pressure-sensitive adhesive. A high-density visco-elastic foam that can replace mechanical fixings and spot welding of metals.
Features and Benefits
- Exceptional bond strength
- Load bearing capability
- Excellent vibration
- Shock absorbency
Specification
- Length: 33 m
- Width: 19 mm
- Thickness: 0.64 mm
- Colour: Black
- Red PE Liner
What do you get?
- RS PRO VST 5064B 19mm x 33m , Black Foam Tape, 0.64 mm Thick
Variant also available
- RS PRO VST 5064B 12mm x 33m, Black Foam Tape, 0.64 mm Thick: RS stock no: 224-3448
How to choose the right double-sided foam tape
There are many types of double-sided adhesive foam tape from general-purpose to specially formulated. Selecting the right product to suit the application is very important. Browse the RS PRO range of foam tapes using the improved filters to reach your ideal solution.
Applications
- Substrate bonding
Specifications
| Width | 19.0mm |
|---|---|
| Thickness | 0.64mm |
| Length | 33.0m |
| Backing Material | Acrylic Foam |
| Colour | Black |
| Foam Density | 850kg/m³ |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 85N/cm |
| Maximum Operating Temperature | 160°C |
| Series | VST |






Michael –
Very durable.
camilla_s –
The quality pleasantly surprised me. Not too big, not too small, just perfect.
arianna88 –
Super fast delivery, thank you.
Claudio –
Excellent workmanship.
Johanna –
No unpleasant smell; I really like that. Better than anything else I’ve tried before.
Matthew U. –
Very easy to set up. Very practical and easy to use. Arrived without any defect.
Aurora –
Great product, worth every cent.
leah_blossom –
A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Been using it for 2 weeks and already see results!
Jules B. –
Works without any issues. Perfect match with the description. Great customer support.
federico_it –
Perfectly packaged. Good fit and quality. Better than I thought; I’m satisfied. Better quality than I expected.