Description
Product Details
The 3M Scotch 9545N Impregnated Cloth Tape consists of heavy-duty PVC coated cloth backing with a rubber adhesive on one side. The coating allows marking with pens and pencils. The natural rubber based adhesive ensures high tack for a variety of surfaces combined with clean removal without residue. This flexible adhesive tape is water-repellent and receptive to marker pens. The tape can be used for colour coding and marking, in permanent or temporarily applications.
Can easily be torn by hand
Excellent durability and conformability
Ideal for wrapping and bundling of cables
Excellent durability and conformability
Ideal for wrapping and bundling of cables
Specifications
| Colour | Grey |
|---|---|
| Tape Type | Adhesive Tape |
| Width | 19mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | PVC |
| Thickness | 0.3mm |
| Trade Name | Scotch |
| Model Number | 9545N |






isabelle75 –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier. Better than anything I’ve tried so far. Not too big, not too small, perfect.
Roberto –
Easy to assemble. Great purchase, thank you. Excellent material. Everything perfect and fast.
ludovica89 –
I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Pleasant to use at home. Really noticed a difference after using it!
oceane_fr –
I was skeptical, but now I’ll order regularly. I noticed a difference after a short time! Very effective; noticed a change after just one week. No unpleasant smell, which I really appreciate.
tyler_xo –
As expected, top-notch. Fast and secure delivery.
Moritz –
Clear recommendation. Very stable.
Matthew –
Better quality than I expected. Simple and convenient.