Description
Product Details
The Tesa 4124 is a premium packaging tape based on a PVC-film backing and a natural rubber adhesive. It shows excellent performance on all kind of cardboards and secures a safe closure of medium and also heavy-weight cartons. Tesa 4124 unwinds smoothly and without noise which makes 4124 ideal for use in hand dispensers and automatic sealing equipment.
Adhesion to steel 3.2 N/cm
Elongation at break 60 %
Tensile strength 60 N/cm
Elongation at break 60 %
Tensile strength 60 N/cm
Specifications
| Tape Type | Packing Tape |
|---|---|
| Colour | Transparent |
| Width | 25mm |
| Length | 66m |
| Backing Material | PVC Film |
| Thickness | 0.065mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 3.2 N/cm |
| Elongation at Break | 60% |
| Tensile Strength | 60N/cm |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 4124 |
| Model Number | 4124 |






sebastien_75 –
Very happy with the purchase, works great. Excellent packaging. Very robust product. Very easy to use.
Nora S. –
Pleasant to use at home.
audrey_fr –
Better than anything else I’ve tried before. Perfect for my needs; I couldn’t be happier. Really noticed a difference after using it!
simona_roma –
Better than anything I’ve tried so far.
Giulio –
Would buy again. Solid product, would buy again. Top quality, fast delivery.
Marine D. –
Super fast delivery, thank you. Better than anything I’ve tried before. Better than anything I’ve tried so far. I was skeptical, but now I order regularly.