Description
Product Details
The Tesa fleece tape is the universal tape for wire harness bundling in the passenger compartment. It combines important features as noise dampening, abrasion resistance, and bundling strength while keeping harnesses flexible supporting an easy harness assembly process at the OEM.
Noise dampening
Abrasion resistant
Flexible and smooth
Tear resistant
Backing material PET fleece
Total thickness 280 μm
Type of adhesive rubber based
Elongation at break 20 %
Abrasion resistant
Flexible and smooth
Tear resistant
Backing material PET fleece
Total thickness 280 μm
Type of adhesive rubber based
Elongation at break 20 %
Specifications
| Colour | Black |
|---|---|
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 19mm |
| Length | 15m |
| Backing Material | PET Fleece |
| Thickness | 0.28mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 3.0 N/cm |
| Elongation at Break | 20% |
| Tensile Strength | 40N/cm |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 51608 |
| Model Number | 51608 |






Rémi –
Very robust product.
Maja L. –
Very satisfied, better than expected. Surprisingly good quality for the price.
Carter –
Exactly what I needed. Highly recommended. Good quality at a fair price. Just as it should be.
matteo_s –
Perfect match with the description. Solid build quality.
daniele_it –
No complaints so far.
Selina –
Very satisfied, better than expected. The quality surprised me in a good way.
William –
Exactly what I needed.
Matthieu O. –
Fast delivery and exactly as described. Everything’s great. Top product, would definitely recommend. Everything OK, recommended.
Damien B. –
Everything in order. Met my expectations.
Sebastian –
Very fast shipping.
Quentin –
Exactly what I needed. Perfect, nothing to say.
Felix –
Exactly as described. Fast and reliable. Great value for money.
Max K. –
Fast shipping, great service.
Camille –
Not too big, not too small, just right. Easy to use, without making a mess. Looks even nicer in person. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
michele88 –
Solid product, would buy again. Arrived on time and in excellent condition.