Description
Product Details
The Tesa Cloth tape is a robust, high-quality, acrylic coated. It is based on a 145 mesh woven cotton fabric and a thermo-setting natural rubber adhesive.
Residue-free removal
suitable for permanent applications
suitable for permanent applications
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Thickness | 0.29mm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 4.6 N/cm |
| Elongation at Break | 16% |
| Tensile Strength | 105N/cm |
| Finish | Acrylic Coated |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 4657 |
| Model Number | 4657 |






Ava D. –
Pleasant to use at home.
sophie.ma –
No unpleasant smell; I really like that. This solved my problem completely! Easy to use, without making a mess.
Christopher A. –
Easy to assemble. Delivered earlier than expected.
Aurora –
Excellent product, worth every cent. Not too big, not too small, just right. Very satisfied, better than expected.
Harper –
Very fast delivery, thank you. Perfect for my needs, couldn’t be happier.
isabelle75 –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
Marie A. –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Very satisfied, it’s even better than I expected. Surprisingly good quality for the price.
Claudio K. –
Product as expected. Durable product. Very good build quality.
Thomas A. –
Great service, thank you. Good customer service.
owen_88 –
Clear recommendation. Easy to use and very practical. Perfect for what I needed.
Léo F. –
Very easy to use. Super practical. Perfectly packaged. Good quality at a fair price.
helene_s –
Surprisingly good quality for the price. Great product, worth every cent. The quality pleasantly surprised me.