Description
Product Details
AT6200 is a strong orange polycloth laminate gloss tape coated with an aggressive pressure sensitive solvent free rubber – resin adhesive specially designed for the building and construction industry. Highly visible, the tape offers high resistance against abrasion, water and adverse weather. Also, it can withstand extreme temperature and therefore is suitable for indoor or outdoor applications. Conformable, AT6200 can be applied easily to smooth or uneven surfaces.
Highly visible on site
Strong
Easy to unwind and easy tear
Abrasion Resistant
Water Resistant
Gloss finish
Joining polyethylene sheeting
Strong
Easy to unwind and easy tear
Abrasion Resistant
Water Resistant
Gloss finish
Joining polyethylene sheeting
Specifications
| Tape Type | Duct Tape |
|---|---|
| Colour | Orange |
| Width | 50mm |
| Length | 25m |
| Backing Material | Polycoated |
| Thickness | 0.22mm |
| Adhesive Material | Rubber Resin |
| Adhesion Strength | 2.3 N/cm, 3.7 N/cm |
| Elongation at Break | 20% |
| Tensile Strength | 35N/cm |
| Finish | Gloss |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Model Number | AT6200 |






Sarah –
The quality pleasantly surprised me. Perfect for my needs; I couldn’t be happier. I was skeptical, but now I’ll order regularly. Great product, worth every cent.
Benoît G. –
Excellent service. Very satisfied with the purchase. Product arrived well packaged.
aurora_s –
Easy to use, without making a mess.
Greta Q. –
Not too big, not too small, just right.
Benedikt –
Everything perfect, thank you. Easy to assemble.
anna_italia –
I was skeptical, but now I’ll order regularly. Easy to use, without making a mess. Feels nice to use at home.
Paul –
Very satisfied with the purchase. Robust and well-made. Excellent service. 100% recommended.
samuel_xo –
Great purchase, thank you. Top product, top price. Very functional.
Greta –
Easy to use, no mess at all. It completely solved my problem!
ludovica89 –
Great product, worth every cent. The quality pleasantly surprised me. Easy to use, without making a mess. Surprisingly good quality for the price.
Josephine Q. –
Very satisfied, better than I expected.
ilaria88 –
I was skeptical, but now I order regularly.
Isaac –
Very good build quality.
Matteo –
Very stable. Very satisfactory.