Description
Product Details
The Tesa Duct Tape for general purpose applications. The PE laminated cloth backing is made from 63% post consumer recycled plastics which is coated with a solvent-free rubber adhesive.
Bonds instantly with high adhesion on a variety of materials
Unwinds gently and is easy to tear by hand
Water repellent and durable
Unwinds gently and is easy to tear by hand
Water repellent and durable
This reliable and durable tape is a great choice for all your needs from everyday tasks to light-duty applications.
Specifications
| Colour | Black |
|---|---|
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | PE Laminated Cloth |
| Thickness | 0.175mm |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Adhesion Strength | 7.0 N/cm |
| Elongation at Break | 18 |
| Tensile Strength | 40.0N/cm |
| Maximum Operating Temperature | 40 |
| Minimum Operating Temperature | 5°C |
| Trade Name | Tesa 4615 |
| Model Number | 4615 |






Quentin –
Better than I thought; I’m satisfied.
Florian P. –
Great purchase. Good build quality and reliable. Works just as advertised. Fast and reliable.
caleb88 –
Easy to assemble. Top quality, fast delivery.
Pierre –
100% recommended. Practical and functional.
Benedikt D. –
Excellent material. Works perfectly. Would buy again.
sara_roma –
Very effective; I noticed a change in just one week. The quality surprised me in a good way. Solved my problem completely!