Description
Product Details
The Tesa Universal Nanotape can be stored in any drawer or toolbox and is easily on hand whether on the road, in a car or camper van. The double sided tape offers great adhesive strength and can withstand high loads, also over time. It can be removed completely residue free from smooth and firm surfaces, washed and then reused. The practical dispenser also enables simple and time saving unrolling.
Tape can simply be removed and then reapplied
Strong alternative to nails and magnets
Non damaging
Strong alternative to nails and magnets
Non damaging
Specifications
| Tape Type | Double Coated Tape |
|---|---|
| Backing Material | Acrylic |
| Width | 30mm |
| Length | 3m |
| Thickness | 0.002mm |
| Colour | Transparent |
| Adhesion Strength | 5 kg/m |
| Model Number | 55810 |






Hannes U. –
Exactly what I needed. Delivers what it promises. Well-made product.
Klara P. –
Great product, worth every cent. The quality pleasantly surprised me.
Giorgia C. –
Super fast delivery, thank you. Better than anything I’ve tried before. I noticed the difference right away!
maja.bln –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Better than anything else I’ve tried before. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
jana_ber –
The quality surprised me in a good way. Not too big, not too small, perfect. No unpleasant smell; I really like that.