Description
Product Details
The 3M Electrically Conductive Adhesive Transfer Tape is a pressure sensitive adhesive transfer tape with anisotropic electrical conductivity. The PSA matrix is filled with conductive particles which allow interconnection between substrates through the adhesive thickness but are spaced far enough apart for the product to be electrically insulating in the plane of the adhesive. The PSA tack properties and lack of any thermal curing make it easy to use in assembly operations.
Anisotropic Conductivity
Low Outgassing
Ease of Use
Durable Adhesion
Low Outgassing
Ease of Use
Durable Adhesion
Specifications
| Tape Type | Adhesive Tape |
|---|---|
| Backing Material | Acrylic |
| Width | 101.6mm |
| Length | 32.918m |
| Thickness | 0.05mm |
| Colour | Silver |
| Adhesion Strength | 907 gf/in |
| Model Number | 7000048795 |






Stefano G. –
Everything excellent. Great service, thank you.
Lena G. –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. No unpleasant smell, which I really appreciate. Very satisfied, better than I expected. I was skeptical, but now I order regularly.
Stéphane –
Very happy with the purchase, works great. Arrived on time.
Amélie D. –
Perfect for my needs; I’m very satisfied. It completely solved my problem! Pleasant to use at home. Great product, worth every cent.
rafael_x –
Very happy with the purchase, works great. Top seller.
Michele –
Very satisfied with the purchase. Well packaged and secure.