Description
Product Details
The 3M Scotch Adhesive Transfer Tape 924 for various substrate or material combinations. Our transfer film tape is an acrylic, reverse wound, pressure sensitive adhesive on a densified kraft paper liner, for use with Scotch ATG Adhesive Applicators.
Conforms easily to curves and contours
Get high adhesion and good solvent resistance
UV resistance
Get high adhesion and good solvent resistance
UV resistance
Specifications
| Tape Type | Adhesive Tape |
|---|---|
| Backing Material | Acrylic |
| Width | 19mm |
| Length | 55m |
| Thickness | 0.05mm |
| Colour | Transparent |
| Series | 924EU |
| Model Number | 924 |






bianca88 –
Not too big, not too small, perfect.
lilyjade –
Easy to use, without making a mess. Surprisingly good quality for the price.
william_s –
Arrived right away, excellent service. Perfect from start to finish. No issues at all so far.
adrien88 –
Exactly what I needed. Exactly what I needed. Excellent material.
quentin_fr –
No complaints so far. Perfect and functional.
michele88 –
Packaging was excellent. Perfect job, thanks. Recommended.