Description
Product Details
The Tesa double-sided cloth tape is a white double-sided carpet laying tape. It consists of a strong PET-cloth backing in combination with a differential synthetic rubber adhesive system. The special formulated adhesive on the open side combines a high initial bonding power with a residue free removability up to 14 days from the most common surfaces.
Very good initial adhesion to a wide variety of substrates
Excellent conformability due to flexible and strong PET-cloth backing
Good hand tear ability
Excellent conformability due to flexible and strong PET-cloth backing
Good hand tear ability
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Backing Material | PET Cloth |
| Width | 25mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.190mm |
| Colour | White |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Adhesion Strength | 14 N/cm |
| Tensile Strength | 75N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Model Number | 05939-00003-00 |
| Series | tesa® 5939 |






anna_fr –
The quality surprised me in a good way. Looks even nicer in real life.
leon88 –
Would buy again. Works flawlessly. Fast and courteous service.
Noemi –
Not too big, not too small, just right. Super fast delivery, thank you.
elena_h –
Solved my problem completely!
Dominik –
Everything excellent. Excellent product. Exactly what I needed.
aurora_s –
Looks even nicer in real life.
francois_fr –
Better than I thought; I’m satisfied. Perfect for what I needed. Everything OK.
Ludovica –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Looks even nicer in real life.
alessia_roma –
Easy to use, without making a mess. Perfect for my needs; I’m very satisfied. Looks even nicer in person. I was skeptical, but now I’ll order regularly.
gabriele_it –
Super practical. Solid product, would buy again.
Lucie –
Very fast delivery, thank you.
giulia88 –
Looks even nicer in real life. Super fast delivery, thank you. Very fast delivery, thank you.
salvatore88 –
Better than I thought; I’m satisfied. Perfect job, thanks.