Description
Product Details
The Tesa double-sided cloth tape is a black double-sided carpet laying tape. It consists of a strong PET-cloth backing in combination with a differential synthetic rubber adhesive system. The special formulated adhesive on the open side combines a high initial bonding power with a residue free removability up to 14 days from the most common surfaces.
Very good initial adhesion to a wide variety of substrates
Excellent conformability due to flexible and strong PET-cloth backing
Innovative black color to ensure invisible gaps with dark carpets
Good hand tear ability
Excellent conformability due to flexible and strong PET-cloth backing
Innovative black color to ensure invisible gaps with dark carpets
Good hand tear ability
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Backing Material | Cloth |
| Width | 25mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.190mm |
| Colour | Black |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Adhesion Strength | 8 N/cm |
| Tensile Strength | 80N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Model Number | 05938-00003-00 |
| Series | tesa® 5938 |






isabell23 –
Surprisingly good quality for the price. Very satisfied, better than I expected.
Luis B. –
Worth every cent. Exactly as in the pictures. Punctual service.
Lina J. –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Very satisfied, better than expected.
Abigail –
No unpleasant smell, which I really appreciate.
Luke B. –
Works perfectly. Great service and product. As expected, top-notch. Perfect from start to finish.
Maëlys K. –
The quality pleasantly surprised me.
vincent_fr –
Excellent product. Perfect in every detail. Everything as expected.