Description
Product Details
The Tesa Double-sided acrylic foam tape designed for bonding of ‘hard-to-bond-materials’ such as powder coatings or plastic materials. Even in combinations of such materials, this product provides advanced safety due to its innovative product design.
High adhesion
Resistance to plasticizer migration
Resistance to plasticizer migration
Specifications
| Tape Type | Adhesive Tape |
|---|---|
| Backing Material | Acrylic Foam |
| Width | 19mm |
| Length | 25m |
| Thickness | 1.2mm |
| Colour | Black |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesion Strength | 48 N/cm |
| Model Number | 07065-00011-22 |
| Series | tesa® ACXplus 7065 |






elias_ber –
Good quality at a fair price. Everything’s great. Impeccable service.
madison88 –
Better than anything else I’ve tried before. Pleasant to use at home.
Sophie N. –
Great product, worth every cent. Surprisingly good quality for the price. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
jonas_sky –
Well packaged and secure.
daniel99 –
Clear recommendation. Quality is excellent. Works flawlessly.
Franziska –
I noticed the difference right away! Surprisingly good quality for the price.
William –
Top seller. Arrived without any defect.
Markus T. –
Very good experience.
Ludovica –
Pleasant to use at home. Very effective; noticed a change after just one week. Super fast delivery, thank you. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.